czekoladoweprezenty.com

Najbardziej czekoladowe prezenty
czekolada
Blog

Zalety jedzenia czekolady

Czy czekolada posiada jakiekolwiek wartości odżywcze? Oczywiście że tak. Nawet jedna kostka dostarcza organizmowi sporą dawkę energii, zawiera ona bowiem węglowodany proste. Są one najłatwiej przyswajalnym źródłem energii.

Komu zalecana jest czekolada?
Wszystkie osoby intensywnie trenujące, uprawiające sport, pracujące fizycznie ciężko mogą sięgać po tą słodkość. Warto mieć przy sobie taką tabliczkę czekolady, która nie zajmuje wiele miejsca, a jest naprawdę pomocna gdy nie ma możliwości zjedzenia żadnego posiłku. Czekolada normalizuje poziom glukozy we krwi dzięki czemu nie dopuszcza do omdlenia czy zasłabnięcia.
W czekoladzie zawartych jest sporo składników mineralnych. Dla przykładu w 10 gramowym kawałku czekolady znajduje się od 2 do 6 mg żelaza, 180-250 mg fosforu, ok 400 mg potasu, 100-140 mg magnezu oraz 40-60 mg wapnia. Ponadto znajdują się w niej witaminy z grupy A,D,E oraz B.

Z czego tak naprawdę powstaje czekolada?
jej podstawowym składnikiem jest miazga kakaowa, która otrzymywana jest w czasie długiego procesu fermentowania, następnie prażenia, mielenia oraz prasowania ziaren z drzewa kakaowca. Im czekolada zawiera więcej miazgi tym jest wyższej jakości

Jeśli chodzi o mleczną czekoladę, to posiada ona dodatek mleka w proszku. Tym samym ma w swoim składzie mniej miazgi kakaowej niż na przykład czekolada gorzka. Z kolei biała czekolada całkowicie pozbawiona jest miazgi kakaowej, więc niektórzy twierdzą, ze to w ogóle nie jest czekolada. Ma ona jedynie pewną zawartość masła kakaowego.

Najbardziej cenione są czekolady z dużą zawartością miazgi czyli gorzkie oraz deserowe. Zawierają one od 50% do 70% miazgi. Pozostałymi składnikami są  tłuszcz kakaowy, cukier oraz inne dodatki. Na rynku można spotkać czekolady z wyjątkową dużą zawartością kakao, nawet do 90 %, są one szczególnie intensywne w smaku.

Z czekoladą, jak zresztą ze wszystkim nie można przesadzać. Jest ona kaloryczna ze względu na to, ze 30% jej masy to tłuszcz, dlatego powinny z niej zrezygnować, bądź mocno ograniczyć osoby mające problemy z układem krążenia. Co prawda mogą sobie pozwolić na kostkę gorzkiej czekolady, lepiej jednak aby unikały mlecznej oraz białej, gdyż one dodatkowo zawierają kwasy tłuszczowe- laurynowy i mirystynowy niekorzystnie wpływające na stan naczyń krwionośnych.
Te prawdziwe czekolady mają na szczęście jedynie kwas tłuszczowy stearynowy nasycony, zmieniający się w wątrobie w kwas oleinowy nie podwyższający poziomu złego cholesterolu. Takimi prawdziwymi czekoladami są te, które mają nie mniej niż 50% miazgi kakaowej w składzie- są to czekolady deserowe oraz gorzkie.

Dobra czekolada dodaje energii, pamiętajmy, że też zawiera kofeinę, dlatego jeśli zjemy ją przed pójściem spać możemy mieć problemy z zaśnięciem. Może pojawić się również ból głowy.  Dowiedziono, że czekolada ma korzystny wpływ na koncentrację a także podnosi sprawność intelektualną. Poprawia również nastrój.
Warto więc czasem sięgnąć po kostkę dobrej jakościowo czekolady. Przyniesie nam to wiele korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *