czekoladoweprezenty.com

Najbardziej czekoladowe prezenty
chocolate-2224998_1280
Blog

Jak rozpuścić czekoladę?

Czekolada w postaci płynnej okazuje się w  kuchni bardzo przydatnym specyfikiem. Można przyrządzać ją jako słodki przysmak do picia, a także stosować jako polewę do ciast, lodów oraz innych deserów. Zastosowanie czekolady w kuchni od wielu już lat jest przebogate.

Można oczywiście kupić gotową polewę w sklepie, którą wystarczy delikatnie podgrzać, by po chwili gotowa była do zastosowania. W kręgach cukierniczych mimo wszystko zamiast gotowych polew w kartonikach poleca się rozpuszczanie tradycyjnej czekolady. Jest to o wiele korzystniejsze dlatego, że rozpuszczana czekolada ma o wiele większą gęstość, niż polewa gotowa. Zapewne, niektórzy zaczną narzekać, że dodatkowe oczekiwanie na rozpuszczenie się czekolady to zwyczajna strata czasu, ale to nieprawda. Czekoladę w domowych warunkach rozpuścić można na kilka sposobów. Wszystko przebiega szybko i bez konieczności stosowania licznych przyrządów kuchennych. Do rozpuszczającej się czekolady zawsze warto dodać odrobinę mleka, dzięki czemu ma się pewność, że czekolada w garnku nie przypali się i nie będzie przywierała do dna.

H2 Kąpiel wodna jako najpopularniejsza forma rozpuszczania czekolady H2

Tę metodę stosuje się najczęściej. Jeśli zaistnieją obawy, że czekolada może się spalić, a ktoś nie lubi stania przy gazówce – trzeba postawić na kąpiel wodną. Jest to rozpuszczanie czekolady za pomocą działania pary wodnej. Do niewielkiego garnka nalewa się wodę. Na gazie powinna ona delikatnie wrzeć. Na górę garnka nakłada się miskę odporną na działanie wysokiej temperatury. Najlepiej, jeśli to będzie miseczka aluminiowa lub wykonana z innego materiału metalowego. Jej średnica powinna być na tyle duża, aby miska nie mieściła się cała w garnku. Nie musi być ona zanurzona w gotującej się wodzie, bo i tak para wodna zadziała skutecznie. Czekolada będzie się stopniowo rozpuszczać. Przed rozpoczęciem procesu rozpuszczania czekolady poleca się ją połamać na jak najdrobniejsze kostki. Wtedy proces przebiegnie naprawdę szybko. Nie można zapomnieć także o częstym mieszaniu czekolady, aby wszystko rozpuściło się w sposób równomierny.

H2 Rozpuszczanie czekolady bezpośrednio w garnku H2

To kolejny sposób na pozyskanie czekolady w płynnej postaci. Wymagający stałej kontroli i mieszania specyfiku, nawet na najmniejszym gazie. Kostki połamanej czekolady wrzuca się bezpośrednio do garnuszka i podgrzewa. Dodać można odrobinę masła lub margaryny, wtedy rozpuszczona czekolada nabierze jeszcze delikatnego połysku, niewątpliwie wpływającego na jej apetyczność. Dla lekkiego rozrzedzenia płynu czekoladowego można dodać także wodę, ale trzeba obchodzić się uważnie, ponieważ zbyt duża ilość wody wpłynąć może na pogorszenie się smaku rozpuszczonej czekolady. Dodane mleko sprawi, że rozpuszczona czekolada nabierze w smaku większej delikatności. Najważniejsze, by otrzymać po rozpuszczeniu konsystencję, na jakiej najbardziej amatorowi kuchennych doświadczeń zależy. Do rozpuszczonej czekolady można także naturalnie dodać nieco przypraw – doskonale nadaje się cynamon lub odrobina ostrej papryki.

H2 Na słońcu? Czemu nie! H2

Jeśli ktoś znajduje się w mało domowych warunkach i nie ma możliwości skorzystania ze standardowych, domowych sprzętów – może rozpuścić czekoladę na słońcu. Najważniejsze, by miseczkę z połamaną tabliczką nakierować na promienie słoneczne o największej intensywności. Przy intensywnych upałach wystarczy czekoladę pozostawić na godzinę, góra dwie, w dobrze nasłonecznionym miejscu, gdzie ciepło pada regularnie. Każdemu chyba choć raz w życiu zdarzyło się pozostawić tabliczkę podarowanej czekolady w miejscu, gdzie niespodziewanie uległa ona rozpuszczeniu lub częściowemu zmięknięciu. Teraz także kaloryfera lub pieca kaflowego można użyć w celach kulinarnych. Blaszana miseczka z czekoladą, postawiona na samej górze kaflowego pieca, szybko da oczekującemu słodki specyfik. Umieszczając miseczkę na piecu lub kaloryferze, warto, by amator kuchennych doświadczeń pamiętał o tym, żeby korzystać wyłącznie z metalowych naczyń. Miseczki z tworzyw sztucznych nie zawsze zdają egzamin, ponieważ pod wpływem bardzo wysokiej temperatury same zaczynają topnieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *