czekoladoweprezenty.com

Najbardziej czekoladowe prezenty
czekolada
Blog

Jak powstaje czekolada?

W sklepach dostępne są różne rodzaje czekolad. Można spotkać gorzką, białą, mleczną, z orzechami  lub bez, z nadzieniem o różnych smakach. Wybór jest ogromny, wystarczy wybrać swój ulubiony smak. Czy wszyscy wiedzą jednak jak powstaje czekolada?

Otóż produkowana jest ona z ziaren kakaowca. Co się z nimi dzieje od samego początku?
Otóż ziarna, które zostały zerwane poddawane są fermentacji w specjalnie do tego przeznaczonych zbiornikach. Jest to krótki proces. Następnie są suszone a potem prażone w wysokiej temperaturze. Dzięki temu procesowi stają się aromatyczne, znika kwaśny posmak. Ziarna stają się idealne w smaku.

Kolejnym etapem jest kruszenie ziaren oraz pozbawianie ich łusek. Ten proces trwa aż uzyska się konsystencję gęstego płynu.
Gdy się je utwardzi wówczas powstanie miazga kakaowe, która po tłoczeniu przerabiana jest na masło kakaowe.
Wyróżniamy różne rodzaje czekolad. Do tej pory składnik był jeden i od tego momentu miesza się go z różnymi dodatkami, tak aby uzyskać konkretny rodzaj czekolady

Aby otrzymać czekoladę gorzką należy miazgę kakaową wymieszać z cukrem oraz masłem kakaowym. Im więcej dodamy miazgi, tym czekolada będzie bardziej gorzka i mocniejsza w smaku. Najczęściej dodaje się ok 70% miazgi kakaowej.

Z kolei aby uzyskać mleczną czekoladę dodaje się składnik pozyskiwany z mleka.

To nie koniec produkcji tych słodkości. Czekolada musi być ponadto mieszana, prasowana, dodaje się do nie emulgator. Kolejnym procesem jest ugniatanie, oraz w odpowiednio sposób podgrzewanie i oziębianie co wpływa na poprawę konsystencji oraz wyglądu. Po zakończeniu tego procesu czekolada może być wyjęta oraz w odpowiedni sposób opakowana.

Podczas prażenia ziaren smak się intensyfikuje, lecz wytraca się niestety delikatny posmak, aby zachować ową delikatność należy ziarna prażyć długo ale lekko. Duży wpływ na jakość powstałej czekolady mają użyte procesy produkcyjne.

W sklepach można spotkać również wyroby, które czekoladą nie są, są tańsze lecz dużo gorsze w smaku. Takie wyroby nazywa się czekolado podobnymi. Powstają one  z zamienników masła kakaowego, czyli z aromatyzowanych tłuszczów nasyconych. Wyroby tego typu niestety nie służą zdrowiu tak jak klasyczna czekolada. Mogą niestety wpływać na podwyższenie cholesterolu we krwi.
Warto więc czytać składy produktów w sklepach. Prawdziwą czekoladę można kupić w małych manufakturach, które same ją wytwarzają, lub w większość zwykłych sklepów. W składzie powinna być zawsze napisana zawartość miazgi kakaowej, po jej ilości można poznać prawdziwą czekoladę.
Pamiętajmy o umiarze w jedzeniu, jedna kostka dziennie nikomu nie powinna zaszkodzić, a przyniesie wiele radości.
Czekoladę należy przechowywać w odpowiedniej temperaturze. Nie może być za gorąco, gdyż roztopi się, natomiast trzymanie czekolady w lodówce spowoduje, ze może wytworzyć się na niem jasny nalot, który nie wpływa jednak na jej smak,jedynie na walory estetyczne czekolady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *